10 помилок про остеопорозі

Остеопороз-це системне захворювання, основною ознакою якого є зниження щільності кісткової тканини. По широті поширення в світі вона займає четверте місце серед неінфекційних хвороб. Захворювання частіше розвивається у зрілому віці: у нашій країні ним страждає близько третини жінок і чверті чоловіків старше 50 років.

Хвороба вражає всі частини скелета. При цьому зростає ризик переломів, викликаних ситуаціями, в яких зазвичай складно отримати травму: кістки можуть пошкоджуватися при невеликих навантаженнях або дуже слабких струси, а потім зростаються повільно і складно. З остеопорозом пов'язано чимало міфів і помилок, за яких люди приділяють мало часу профілактики недуги і неправильно підходять до його лікування. Розглянемо найвідоміші з них.

В основному захворювання пов'язане з віковими змінами гормонального фону, сприяють вимиванню кальцію з організму. Однак не варто забувати про те, що в 80% випадків воно генетично обумовлено. Це означає, що при наявності остеопорозу в родинному анамнезі ризик його появи в молодому віці збільшується. При прийомі деяких лікарських засобів не виключена ймовірність розвитку (незалежно від віку) так званого вторинного остеопорозу.

У групі ризику знаходяться хворі, які лікуються глюкокортикостероїдами (наприклад, гідрокортизоном, преднізолоном, дексаметазоном), барбітуратами, протисудомними препаратами та гормонами щитовидної залози. Крім того, вторинний остеопороз може бути наслідком цукрового діабету першого типу, цирозу печінки, патологій паращитовидних залоз, захворювань нирок і печінки. Початкова стадія хвороби, як правило, протікає абсолютно непомітно.

Людина не відчуває ніяких ознак підвищеної крихкості кісток до тих пір, поки не потрапляє в ситуацію, тягне травму. По мірі прогресування остеопороз може проявлятися негативними змінами постави (сутулістю) і зменшенням зростання. У людей, що страждають цією хворобою протягом декількох років, з'являються тупі, ниючі болі в області попереку, що посилюються при русі. Профілактичні заходи, спрямовані на заповнення нестачі кальцію в організмі, необхідно проводити з 25-30-річного віку. Вони доступні кожному.

Досить правильно харчуватися, обмежувати споживання кави і кухонної солі, вести активний спосіб життя, розумно дозуючи фізичні навантаження. Важливо періодично приймати сонячні ванни: ультрафіолетові промені сприяють утворенню в організмі вітаміну D, без якого неможливе нормальне засвоєння кальцію. Слід відмовитися від куріння, так як споживання нікотину є фактором ризику розвитку остеопорозу.

Представники сильної статі дійсно страждають остеопорозом рідше, ніж жінки, і зниження міцності кісток у чоловіків відбувається не так швидко. Але від недуги не застрахований ніхто. Поряд зі спадковістю факторами ризику вважаються наявність хронічних захворювань і нездорових звичок, гіподинамія, незбалансоване харчування (особливо відмова від кисломолочних продуктів, риби і сухофруктів). В якійсь мірі це правда: безпосередньо від остеопорозу ще ніхто не помер. Однак крихкість кісток дуже небезпечний стан.

Досить того, що погано заживающий перелом загрожує істотним зниженням якості життя, постійними болями, обмеженням рухливості і падінням інтересу до навколишнього світу, що може призвести літньої людини до фатальних наслідків. За статистикою, лише 15% людей похилого віку, які перенесли перелом стегна, вдається відновити втрачену рухливість. Більшість таких пацієнтів помирає протягом року після травми. Це не так.

У жінок ймовірність розвитку остеопорозу пов'язана зі специфікою вікових змін гормонального фону: ранній клімакс підвищує ризик виникнення недуги. Доведено, що більше ризикують ті представниці слабкої статі, у яких при високому зростанні маса тіла непропорційно мала. Крім того, хвороба має етнічну прив'язку: у світлошкірих європейців остеопороз спостерігається частіше, ніж у представників монголоїдної або негроїдної рас.

На сьогоднішній день дане твердження можна вважати застарілим. Існують лікарські препарати, прийом яких допомагає налагодити обмін кальцію і поліпшити якість кісткової тканини, до деякої міри знизити крихкість кісток і пригальмувати розвиток остеопорозу. Зрозуміло, лікування повинно бути призначено фахівцем, оскільки багато препаратів мають протипоказання. Крім того, хворому слід постійно перебувати під медичним контролем. Патологічні зміни кісткової тканини відбуваються повільно, ніяк не впливаючи на самопочуття.

Оцінити перспективу розвитку захворювання у конкретної людини можна за допомогою спеціальної комп'ютерної програми FRAX. Для цього в неї вводяться персональні чинники ризику і калькулятор розраховує ймовірність виникнення остеопорозу на найближчі десять років. Крім того, існує остеоденситометрія діагностична процедура, що дозволяє кількісно виміряти мінеральну щільність кісток. Її варто періодично проходити пацієнтам, які належать до групи ризику або приймають препарати проти остеопорозу (для контролю ефективності лікування).

Дослідження являє собою м'який, щадний варіант рентгенівського просвічування, абсолютно безпечний і безболісний. Терапія полягає в прийомі специфічних засобів, які допомагають організму формувати кісткову тканину, а також препаратів, що містять підвищені дози кальцію і вітаміну D. У ході клінічних досліджень встановлено, що ліки від остеопорозу можуть провокувати алергічні реакції. Зрідка виникають ураження шкіри (екземи, в тому числі інфекційного походження).

Небезпека лікування остеопорозу пов'язана в першу чергу з його тривалістю. Специфічні препарати необхідно пропивати, як правило, протягом 5-7 років (іноді з перервою на 1-2 роки). Ось чому пацієнти повинні перебувати під постійним лікарським контролем і строго дотримуватися дозування призначених ліків.

Це невірно. Дозовані фізичні навантаження сприяють нарощуванню верхнього шару кісткової тканини і зміцнення скелета. Зрозуміло, комплекс вправ повинен становити досвідчений фахівець, який враховує індивідуальні особливості кожного пацієнта і знаходиться в контакті з його лікарем. Втім, заняття в спортзалі можна з успіхом замінити звичайною ходьбою: доведено, що піші прогулянки по півгодини в день не тільки не шкодять хворим на остеопороз, але і суттєво покращують їх стан і зменшують ризик переломів.

Остеопороз дуже поширене захворювання. Знизити особистий ризик розвитку недуги нескладно, це може зробити кожен. Необхідно з юності правильно харчуватися, не піддаватися шкідливим звичкам і вести активний спосіб життя, а в зрілі роки стежити за своїм станом, періодично відвідуючи лікарів і проходячи діагностичні процедури.

Увага! Інформація, опублікована на цьому сайті є довідковою або популярною. Діагностика та призначення лікарських препаратів вимагають знання історії хвороби і безпосереднього обстеження лікарем. Ми рекомендуємо Вам, для виключення випадків непорозуміння, з питань застосування ліків і діагностики звертатися до лікаря.

Схожі статті: